Międzynarodowe seminarium jujitsu

Strona główna » Aktualności » Międzynarodowe seminarium jujitsu
31 mar 2010

W dniach 16-19.09.2006 w Sali Sportów Walki Akademickiego Centrum Sportu Politechniki Białostockiej odbyło się międzynarodowe seminarium jujitsu. Zostało ono zorganizowane przez trenera Zbigniewa Struka z Białostockiego Ośrodka Japońskich Sztuk Walki "Shobukai". Zajęcia prowadzili Terry Wingrove (posiadacz stopnia 9 dan jujitsu) oraz Allan Ruddock (6 dan aikido). Terry Wingrove jest dyrektorem technicznym International Jujitsu Federation. Sztuka ta (jujitsu, jujitsu) walki była dawniej praktykowana m.in. przez twórcę judo – profesora Jigoro Kano. To właśnie techniki ze szkół jujitsu (głównie Kito – Ryu i Tenjin Shinyo – Ryu) stanowią trzon późniejszego repertuaru technicznego w judo. Allan Ruddock jest jedną z niewielu osób, która nauki aikido pobierała bezpośrednio twórcy tej sztuki – Morihei Ueshiba.

W stażu wzięło udział około 80 uczestników – adeptów różnych sztuk i sportów walki: jujitsu, aikido, judo, karate, sambo, brazylijskie jujitsu, kung fu i in. Przedstawicielem Politechniki Białostockiej był trener sekcji judo KU AZS – Piotr Klimowicz.

Terry Wingrove (ur. w 1941 r.) już w wieku 9 lat rozpoczął treningi judo, następnie pod okiem znanych mistrzów ćwiczył jujitsu, karate i aikido. W 1965 roku udał się do Japonii, gdzie mieszkał przez 20 lat. Tam miał okazję uczestniczenia m.in. w treningach Morihei Ueshiba (aikido), Masatoshi Nakayama (karate shotokan), Hironori Otsuka (karate Wado-Ryu). Ogromne wrażenie na Wingrove wywarł pokaz jujitsu według systemu najstarszej formy jujitsu – yawara, przeprowadzony przez Kinbei Sato. Po czterech latach dopiero po osobistym poparciu udzielonym przez innego mistrza – Ryozo Fujiwara – Wingrove rozpoczął treningi tej sztuki. To właśnie techniki yawara były głównym tematem seminarium prowadzonego w dojo (jap. "sala ćwiczeń, miejsce doskonalenia się") Politechniki Białostockiej. Terry Wingrove prezentował głównie techniki polegające na szybkim obezwładnieniu napastnika, bądź wielu napastników poprzez uciski, bądź uderzenia we wrażliwe miejsca organizmu człowieka (kyusho). Pokazy technik były imponujące. 65 letni anglik radził sobie bez najmniejszego trudu z młodymi i silnymi uczestnikami seminarium, których obalał na matę w ułamku sekundy. Pod wpływem bólu wywołanym uciskiem określonych punktów uke (jap. "osoba na której wykonuje się technikę bądź ćwiczenie") zachowywali się jak osoby pozbawione władzy nad własnym ciałem. Najlepszym sposobem na poznanie skuteczności technik yawara było "oddanie się" w ręce mistrza Wingrove, co zawsze przynosiło taki sam efekt – grymas bólu i rezygnacji na twarzy.

Zajęcia prowadzone przez Allana Ruddock’a oparte były o techniki aikido składające się głównie z rzutów i dźwigni na małe stawy (nadgarstki i łokcie) oraz uników. Ruddock jest również osobą o ogromnym doświadczeniu w sztukach walki. W przeszłości, przez długi okres czasu trenował judo i karate, lecz w późniejszym okresie poświęcił się całkowicie aikido.

Seminarium zorganizowane w Sali Sportów Walki Politechniki Białostockiej uznać można za bardzo owocne. Wielu uczestników po raz pierwszy spotkało się z prezentowanymi technikami, a sami mistrzowie byli pod ogromnym wrażeniem organizacyjnym imprezy. Byli oni zachwyceni Salą Sportów Walki PB twierdząc, że w przyszłości pragnęliby jeszcze wrócić do tego miejsca.

Piotr Klimowicz