Strona główna » O nas » Historia

Sekcja judo KU AZS Politechniki Białostockiej powołana została do życia z początkiem października 1999 roku. Judo jako dyscyplina sportowa pojawiła się na naszej uczelni nieco wcześniej.

Wszystko zaczęło się od pewnego zimowego spotkania towarzyskiego narciarzy, uczestników obozu szkoleniowego w Bukowinie Tatrzańskiej. Jak wspomina Paweł Adamowicz (pionier judo w Politechnice Białostockiej) “…To właśnie w “Lalkach” mgr Sławomir Szczerbiński powiedział nam, że do Studium Wychowania Fizycznego i Sportu PB wpłynął komunikat o zbliżających się Mistrzostwach Polski Politechnik w Judo Mężczyzn. Serce zabiło mocniej, “Piekarz” wypalił: “…to co Paweł, jedziemy?…” i tak się zaczęło. Rozpoczęliśmy przygotowania, które uwieńczył wyjazd na turniej w Koszalinie. Barwy uczelni reprezentowali Paweł Adamowicz [kategoria 73 kg], Andrzej Sawicki [73kg] oraz Wojciech Piekarski [95 kg]. Drużynowo wypadliśmy na 7 miejscu, indywidualnie srebrny medal wywalczył Paweł Adamowicz. Wojtek Piekarski był piąty, Andrzej Sawicki siódmy”.

Judocy pokazali potencjał i na dalsze efekty nie trzeba było dłużej czekać. Przy przychylności ówczesnego vice prezesa KU AZS PB pana mgr Sławomira Szczerbińskiego i kierownika Studium WFiS PB pana mgr Wojciecha Łuczyńskiego powołaliśmy do życia sekcję. Pierwszym szkoleniowcem został Paweł Adamowicz. Zajęcia pod jego kierownictwem odbywały się raz w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych. W ten sposób utworzona została grupa kilkunastu entuzjastów, regularnie zgłębiających tajniki judo.

W roku 2001 rozpoczęto cykl przygotowań do kolejnych Mistrzostw Polski Politechnik. W wiosennych turniejach Politechnika Białostocka wystawiła dwie grupy: mężczyzn i kobiet. Wśród mężczyzn wystartowali: Bogusław Łoś (66kg – VII miejsce), Marcin Jabłoński (73kg), Andrzej Sawicki (73kg – VII), Wojciech Zadykowicz (81kg – VII). Drużynę kobiecą tworzyły: Magdalena Toczydłowska (do 57kg), Dorota Kunicka (do 63kg) i Małgorzata Falkowska (do 78kg).

W październiku 2001 roku trenerem sekcji został mgr Piotr Klimowicz. Z 22 zawodników sekcja rozrosła się do 50 osób, ćwiczących w dwóch grupach o różnym stopniu zaawansowania. Treningi prowadzone były dwa razy w tygodniu, w tym raz na prawdziwej tatami. Prace szkoleniową Piotra Klimowicza wspomagali Paweł Adamowicz i Wojciech Zadykowicz. W styczniu 2002 trenerzy sekcji odbyli staż szkoleniowy, na którym zdobyli stopnie mistrzowskie: mgr Piotr Klimowicz- 2 dan, mgr inż. Paweł Adamowicz- 1 dan.

W czerwcu 2002 roku pan mgr Wojciech Łuczyński rozpoczął starania o pozyskanie środków na zakup tatami do SWFiS PB. Jak to zwykle bywa z projektami, których się podjął, na efekty nie trzeba było długo czekać. Już w sierpniu Politechnika bogatsza była o 100 metrów kwadratowych profesjonalnej maty.

Kolejne lata to dalszy rozwój judo w PB i kolejne medale zdobywane w Mistrzostwach Polski Politechnik oraz Mistrzostwach Polski Szkół Wyższych i Akademickich Mistrzostwach Polski m.in.:

Paweł Chomicki (srebro w 2003 r. i brąz w 2005 4. w kat. -73 kg),
Wojciech Zadykowicz (brąz w kat. -81 kg w 2005 r.),
Adam Białous (brąz w kat. +100 kg w 2005 r.),
Jakub Waliszewski (złoto w 2009 r. i brąz w 2010 r. w kat. +100 kg).
W roku 2007 KU AZS Politechniki Białostockiej organizował Eliminacje do Mistrzostw Polski Szkół Wyższych w Judo Mężczyzn (strefa wschodnia), w której wzięło udział ponad 200 zawodników z uczelni wschodniej Polski (m.in. Warszawa, Kraków, Łódź, Olsztyn, Lublin)

W czerwcu 2008 roku studenci, pracownicy i pasjonaci judo powołali do życia jednosekcyjny Klub Judo Politechniki Białostockiej, w którym szkolone są zarówno dzieci jak i osoby dorosłe w zakresie judo (rekreacja i sport kwalifikowany).

Obecnie po 15 latach funkcjonowania KJ PB zrzesza ponad 600 członków i zdobywa liczne medale na zawodach różnej rangi we wszystkich kategoriach wiekowych…